Tedavi
Yöntemleri
Tedavi Yöntemleri

YAŞAM TARZINI DEĞİŞTİR

Fazla kilonuz varsa, dizlerinizdeki streslerden bazılarını hafifletmek için biraz kilo vermek.

Kaslarınızı güçlendirmek için düşük etkili egzersizleri uygulayın. (ör. Yürüyüş, bisiklet, yüzme)

Dizinizde herhangi bir ağrı veya şişlik olduğunda dinlenmek.

Tedavi Yöntemleri

GIDA TAKVİYESİ

Doğru gıda takviyesini kullanıyor olmak hem eklem sağlığının korunmasına sürekli bir destek sağlar, hem de yaşam kalitesini yükseltmede yardımcı olur.

Hangi gıda takviyesinin sizin için uygun olduğunu hekiminize danışın.

“HerAda, Synergene teknolojisi ile binlerce yıllık şifalı özleri, etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanan içeriklerle buluşturdu.”

“Eklem ağrıları ve tutukluklarına karşı, güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özellikli, kıkırdak doku yenilenmesi ve yaşlanma etkilerini hafifletilmesini hedefleyen bir formül geliştirildi.”

Tedavi Yöntemleri

MEDİKAL /İLAÇLAR

Asetaminofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler diz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz ağrılı diz eklemlerini yatıştırmak için ibuprofen veya topikal ilaçlar önerebilir. Durumunuz ilerlediyse, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için aspirin gibi non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) önerilebilir.

Tedavi Yöntemleri

VİSKOSUPLEMENTLER

Viskosuplementasyon, örneğin Cingal® , Monovisc® veya Orthovisc®, hiyalüronik asit içeren berrak bir jel benzeri maddenin enjeksiyonudur.

Tek bir Cingal® veya Monovisc® enjeksiyonu veya üç Orthovisc® enjeksiyonu, diz osteoartritinin neden olduğu ağrıyı 6 aya kadar hafifletmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, Cingal®'de bulunan kortikosteroid hızla eklem ağrısı rahatlığı sağlar.

Hiyalüronik asit diz ekleminin sinovyal sıvısında bulunan doğal bir maddedir. Viskosuplementasyon veya eklem içine hiyalüronik asit enjeksiyonu, kıkırdak yağlamak için kullanıldığı düşünülmektedir (aynı motorun gres yağı gibi düşünülebilir), böylece sürtünme ve ağrı azaltılır.

 

 

Tedavi Yöntemleri

KORTİKOSTEROİD
ENJEKSİYONLARI

Cingal® gibi kortikosteroid enjeksiyonları, eklem şişmesini azaltarak diz osteoartritinin neden olduğu ağrıyı gidermek için kullanılabilir. Rahatlama enjeksiyon sonrasında hemen hissedilir. Fakat; bireylere bağlı olarak rahatlama birkaç gün ile birkaç ay arası sürebilir. Çoğu enjeksiyon tipik olarak etkisini genellikle 24-48 saat sonra tam olarak gösterir.

Tedavi Yöntemleri

VİSKOSUPLEMENTASYON 

ve KORTİKOSTEROİD

Cingal ™ gibi bir kortikosteroid ve viskosupplementasyon kombinasyon tedavisi, bir viskosupplement'in (hiyalüronik asit içeren berrak bir jel benzeri madde) uzun süreli diz ağrısı rahatlatması ile bir kortikosteroidin hızlı diz ağrısı rahatlatmasını sağlayan tek bir intra-artiküler enjeksiyondur. Cingal ™, tek ve kombine tedavi olup, her iki yöntemin en iyisini sunar.

Tedavi Yöntemleri

AMELİYAT

Diz cerrahisi, OA ağrısı olan hastalar için yukarıda belirtilen seçeneklerden kurtulamayan hastalar için son çaredir. Ameliyat kararı, ağrı toleransını ortadan kaldırmak, sakatlığı engellemek ve ameliyatın riskleri ve faydaları gibi birçok faktöre bağlıdır. DEĞİŞİKLİK OLABİLİR.