Eklem
Rahatsızlıkları

OSTEOARTRIT (KİREÇLENME) nedir?

Osteoartrit, eklemler, kemiklerin birbirine bağlı olduğu vücut alanlarında gelişen artrit tipidir. Osteoartrit sıklıkla kalçaların, dizlerin, boyun, belin altındaki veya ellerin küçük eklemlerini içerir.

Osteoartrit, tekrar tekrar aşırı kullanımla yaralanan eklemleri etkiler. Osteoartrit, belirli bir işi veya sporu sık sık gerçekleştirdikten sonra veya vücut ağırlığının
aşırı kilolarından sonra ortaya çıkabilir.
Diğer risk faktörleri yaş ve genetik
özelliklere bağlı gelişir.

Eklem Rahatsızlıkları

OSTEOARTRİT BELİRTİLERİ

  • Egzersiz veya dinlenme sonrasında kötüleşen ağrı
  • Kemik darbelerinin gelişimi
  • Eklem esnekliği azalır
  • Gıcırdama hissi
  • Eklem şişmesi

BİLİYOR MUYDUN ?

Diz osteoartriti olan insanların % 40’ı ağrıya maruz kalır.

Osteoartrit kişilere eklemlerinden farklı alanlarda da hasar vermektedir; Kişilerin finansal durumları ve hayat standartları da etkilenir.

 

Osteoartrit sürekli ilerleyerek eklemlerin yavaş yavaş hasar görmesine neden olur. 

 

OSTEOARTRİT
ve ROMATOİD ARTRİT
arasındaki FARK
NEDİR ?

Artrit, eklemleri ve onları çevreleyen dokuları etkileyen koşullar için genel bir terimdir.En sık rastlanan iki tip osteoartrit ve romatoid artrittir.

Osteoartrit'te hasar, eklemlerin aşırı kullanımı ya da aşırı kilo (OA'ya genellikle "aşınma ve yıpranma" hastalığı denir) neden olur.

Romatoid artrit, vücudun kendi sağlıklı dokularına saldırdığı otoimmün bir inflamatuar hastalıktır. Romatoid artritin aksine, yaş ilerledikçe osteoartrit gelişme riskiniz artar.

Cingal®Monovisc® veya Orthovisc® 
uygulaması için uygun olup olmadığınızı doktorunuzla konuşun.

İster profesyonel bir sporcu, ister amatör bir oyuncu, ister hayat tadını çıkarmak istiyor olun, dizin osteoartritinden kaynaklanan ağrıdan kurtulmak için Cingal®, Monovisc® veya Orthovisc® ile ortak olun.

Cingal®, Monovisc® ve Orthovisc® ortopedistler, fizik tedavi, spor hekimliğindeki doktorlar tarafından diz ağrısı semptomlarında rahatlama sağlayarak hastaların ve oyuncuların günlük aktivitelerine önemli ölçüde katkı sağlar.

Uzman Görüşleri